A használati lókiképzés a katonai lovaglásra vezethető vissza. A lovas katonai hadviselés megváltozott a 19. századra. A lovas rohamok helyett inkább könnyen mozgó kisebb csapatokra volt szükség akik főleg felderítő szerepet kaptak. Ehhez szükség volt a jól képzett megbízható hátaslovakra, amelyekkel gyorsan mozoghattak az ellenséges hadszíntéren. Így ebben az időben sorra alakultak a lovaglótanárképző intézetek Európában: Bécsújhely, Pinerolo, Tor di Quinto, Hannover.
A Pineroloi iskola vezetője volt Federico Caprilli, aki megreformálta a lókiképzést és újszerű gyakorlataival megalapozta a Campagne ló kiképzésének módszerét, amelyet Örkénytáborban is integráltak. Ha röviden akarnánk összefoglalni, akkor elmondható, hogy Örkénytáborban ötvözték a Caprilli módszert a régi mesterek Klasszikus módszerével. Ha elolvassuk az Örkénytábori lovasok könyveit világossá válik, hogy mennyire fontosnak tartották az alapkiképzést. A használati ló kiképzésének menetét három részre osztották:
Első időszak: A fiatal ló szoktatása a nyereghez, majd a súlyhoz. A pót-ló teljes erőállapotba hozása (kb.: 2-3 hónap)
Második időszak: Idomítás csikózablán. A ló lendületes mozgásának kifejlesztése és a vízszintes egyensúly megszerzése. (kb.: 6 hónap)
Harmadik időszak: Az idomítás fejlesztése a feszítőzablán.
Az egyes időtartamokat természetesen úgy kell értelmezni, hogy napi munkában voltak a lovak és pontosan tudták a kiképzők, hogy mit és hogyan kell csinálni. Tehát az alapkiképzés végére a lovak jól használhatóak voltak és a három alapjármódban helyesen dolgoztak. A gyakorlatok amelyekre képesek voltak azok a mai L és az M osztályú díjlovas feladatok. Illetve készen álltak a magasiskolai feladatok megkezdésére.
Tulajdonképpen egy olyan lovat tudok elképzelni, amely feltétlenül engedelmeskedik a lovasa segítségeinek és lendületesen megy keresztül a kisebb terepakadályokon. Egy ilyen ló ideális lehet napjaink lovasainak, akik nem a szélsőséges teljesítményt tűzték ki célul, hanem egyszerűen csak helyes lovaglásra törekednek és jól szeretnék érezni magukat eközben.
Ennek a blognak az lenne a célja, hogy minél jobban beleássa magát ebbe a kiképzési módszerbe és gyakorlati esetekkel szemléltessük a használati lókiképzés rejtelmeit.